A nyár a szórakozás és az aktivitás ideje, amelyet mindannyian szeretünk teljes mértékben élvezni. Azonban nekünk, kutyagazdiknak, van még egy gondunk ebben az időszakban. Mégpedig, hogyan gondoskodjunk házi kedvencünkről, ha bekövetkezik az év legforróbb időszaka. Tanácsot adunk, mi segíthet Önnek és négylábú kedvencének.
Házi kedvenceink korántsem rendelkeznek olyan hatékony hőszabályozással, mint mi emberek. Ezért támogatnunk kell őket. A kutyusok és cicák is csak légzéssel hűtik le testüket (tipikus kutya-légzés kilógatott nyelvel). Ilyen légzés közben azonban a víz sokkal gyorsabban elpárolog a testből, ezért extrém forróságban nem elegendő a légzéssel történő lehűlés. A legveszélyeztetettebb kutyafajták közé tartoznak a brachycephal típusú fajták, mopsz, máltai, boxer, stb...
Négylábú kedvenceinket fokozatosan kell lehűteni, soha nem szabad hirtelen, például hideg víz öntésével. Jobban teszi, ha egy kendőt hideg vízbe áztat, majd letörli vele a kutya vagy a macska testét. Leginkább a mancsait és a hasának alsó részét, ahol a víz a leghosszabb ideig tartózkodik és biztosítson neki elegendő vizet.
Legyen mindig friss vize a kutyusnak és ha hosszabb sétára mennek, mindig legyen kéznél itató palack. Nagyon fontos mindig tisztán és frissen tartani kedvence ivóvizét és folyamatosan legyen hozzáférése.
Mi segíthet:
Az állat teste forró időben, az emberi testhez hasonlóan, csökkent étvággyal reagál. Az emésztésre fordított energia nagyon magas és ezért inkább a test spórol az energiával. Oda kell figyelni az étel mennyiségére is, hogy a kalóriabevitel ne csökkenjen túlságosan.
Mi segíthet:
Leginkább kora reggel vagy késő délután sétáltassa négylábú kedvencét, amikor a nap már annyira nem éget. Az erdős terep, ahol rengeteg az árnyékos terület, ideális menedékhely hosszabb séta esetén.
Mi segíthet:
A hűtőpárnák vagy a funkcionális fekhelyek ideális megoldást kínálnak kedvence kellemesebb pihenésére a melegben.
Mi segíthet:
A kutya szőrzetének kifésülése banálisnak tűnhet, azonban fontos, hogy erről se feledkezzünk meg forró időjárás esetén. A bunda rendszeres kifésülésének köszönhetően a bőrfelület sokkal jobban szellőzek, mellyel elkerülhető ekcéma kialakulása.
Mi segíthet:
Mindenáron kerülje a megnövekedett kockázatokat, mint például a forró aszfaltot és járdákat vagy a nap legforróbb időszakát, igényes tevékenységeket stb. Soha ne hagyja a kutyát egyedül a forró autóban!!! A megnövekedett fizikai aktivitás után kövesse a "slow cool" (lassú lehűlés) szabályait. Az aktivitás után hagyja a kutyust lassan sétálni és a tempót fokozatosan csökkentse a minimumra. Ne álljon és feküdjen le azonnal!
Mi segíthet:
És természetesen menjen a kutyussal hűvös helyre, erdőbe, természetbe és főleg vízhez!